Jak wybrać idealne mieszkanie? Kilka porad od architekta – cz. 1

PracowniaInSide on Czerwiec 18, 2018

Własne M. Często jedno z najważniejszych życiowych marzeń i celów do zrealizowania. Zdarza się, że potrzeba posiadania własnych czterech kątów jest na tyle duża, że skupiamy się głównie na aspektach finansowych i prawnych,a kwestie użytkowe przyszłego lokum schodzą na dalszy plan. Wynajmując mieszkanie, czy mieszkając u rodziny często tak bardzo pragniemy być już „na swoim”, że paradoksalnie nie zwracamy uwagi jak to „swoje” ma właściwie wyglądać.

W takich sytuacjach często zachłyśnięci możliwością urządzenia wnętrza po swojemu, nie dostrzegamy wad i niedociągnięć naszego wymarzonego M. Po kilku latach może się okazać, że jednak – jak początkowo sądziliśmy – ogromna przestrzeń staje się nieco przyciasna, że potrzebowalibyśmy więcej blatu w kuchni, albo miejsca do przechowywania domowych przetworów. Jak ustrzec się tego rodzaju pomyłek i jak spośród szerokiej oferty wybrać to jedyne, skrojone na miarę naszych potrzeb mieszkanie?

GDZIE? KWESTIA LOKALIZACJI

źródło: Fotografia Architektury Maciej Lulko
źródło: Fotografia Architektury Maciej Lulko

Kluczem do zawężenia obszaru poszukiwań jest określenie interesującej nas lokalizacji. Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie na czym najbardziej nam zależy – na ciszy i spokoju, możliwości wypicia porannej kawy na własnym tarasie, czy jednak na bliskości wszystkich atrakcji oferowanych przez centra miast.

Przy poszukiwaniach mieszkania, własnego bądź na wynajem warto zorientować się, czy w pobliżu znajduje się jakaś wyższa uczelnia i jak wygląda infrastruktura okolicy – dostępność sklepów, usług, szkół, czy przedszkoli to częsty wyznacznik potencjalnych najemców.

A co jeśli dookoła tylko „pole, pole, łyse pole”? Dobrze jest wówczas zainteresować się planami zagospodarowania przestrzennego dla danego obszaru. Co zrobimy w sytuacji, gdy za parę lat widok z okna przesłoni nam wieżowiec, a ciszę zakłóci autostrada? Jeśli planujemy zakup mieszkania we Wrocławiu wystarczy odwiedzić stronę: http://gis.um.wroc.pl/imap/ i sprawdzić sekcję plany miejscowe. Po przejrzeniu planu na stronie internetowej urzędu gminy unikniemy niepotrzebnego rozczarowania.

NA CZWARTE PIĘTRO Z ZAKUPAMI? – USYTUOWANIE MIESZKANIA W BUDYNKU

 

źródło: Fotografia Architektury Maciej Lulko

Istotna jest nie tylko lokalizacja samego budynku, ale także w którym konkretnie jego miejscu znajduje się dane mieszkanie. Gdy pragniemy chrupać marchewki wyhodowane we własnym ogródku, wybór piętra ogranicza nam się do parteru. Jeśli natomiast ogrodnictwo nie jest naszą pasją, wybór mamy już dużo większy. Warto wówczas wybrać mieszkanie znajdujące się na wyższych piętrach, ze względu na ich lepsze nasłonecznienie.

Ograniczeniem może być tu dostępność windy w danym bloku, chyba że wchodzenie po schodach z ciężkimi siatkami potraktujemy jako zamiennik wizyt na siłowni. Idealnie, jeśli przynajmniej część okien usytuowana jest po stronie południowo-zachodniej, żebyśmy w godzinach popołudniowych mogli cieszyć się dziennym światłem jak najdłużej.

JAK DUŻE? CZY WIĘCEJ M2 ZAWSZE ZNACZY LEPIEJ?

Źródło: Pracownia Inside

Gdy mamy przed oczami idealne mieszkanie zazwyczaj określamy sobie mniej więcej w głowie jego powierzchnię. W zależności od potrzeb i możliwości – czy idealne będą trzy pokoje w bloku, czy może jednak kilkukondygnacyjne 200-metrowe mieszkanie w zabudowie z ogródkiem?

Wielkość mieszkania możemy określać na dwa sposoby: przez ilość metrów kwadratowych lub ilość pokoi. Częstym kryterium przy wyborze jest jak największa ilość pokoi, tak by każdy członek rodziny miał swój mały azyl. Jednakże w takich sytuacjach, gdy deweloperzy na jak najmniejszej powierzchni chcą zmieścić jak najwięcej pomieszczeń, nierzadko powstają pokoje o mikroskopijnych kubaturach, powodujące wrażenie raczej klaustrofobii niż komfortu. W takich sytuacjach lepiej pomyśleć o wyburzeniu kilku ścian, by np. dzieci miały większą przestrzeń do wspólnej zabawy, a dorośli przygotowujący obiad nie byli zamknięci w kuchni, ale mieli cały czas kontakt z pozostałymi domownikami.

Źródło: Pracownia Inside

Często mamy również do czynienia z odwrotną sytuacją, gdy deweloper zaproponował otwartą przestrzeń, a my docelowo chcemy w niej wydzielić dodatkowe pomieszczenie – np. sypialnię. Należy wówczas zwrócić uwagę na rozmieszczenie okien w mieszkaniu, tak aby po postawieniu ściany każde z pomieszczeń miało dostęp do światła dziennego.

Źródło: https://i.pinimg.com/originals/9c/53/62/9c53621713316f2f36142043fb5dd697.png

W następnym wpisie dowiecie się jak spojrzeć na swoje przyszłe mieszkanie okiem architekta, na co zwrócić uwagę i jakich cech szukać, by być w pełni zadowolonym z jednego z najważniejszych wyborów w życiu.