Jak wybrać idealne mieszkanie? Kilka porad od architekta – cz. II

PracowniaInSide on Czerwiec 25, 2018

FUNKCJONALNE – CO TO WŁAŚCIWIE ZNACZY?

Gdy mamy określoną lokalizację i przybliżoną powierzchnię naszych przyszłych czterech kątów warto dobrze przyjrzeć się układowi pomieszczeń. Standardem współczesnego budownictwa są mieszkania rozkładowe, bez pokoi przechodnich. Dobrze, jeśli mieszkanie ma pokoje z oknami wychodzącymi na więcej niż jedną stronę budynku, wówczas łatwo zapewnić dobrą wentylację pomieszczeń.

Deweloperzy często przedstawiają piękne kolorowe rzuty i propozycje aranżacji wnętrza, jednakże należy je zawsze dobrze przeanalizować. Często nie posiadamy umiejętności odczytania rysunków technicznych – co zupełnie zrozumiałe. Bywa, że deweloperzy kuszą nabywców np. sugerując na rzutach, że w salonie będzie można wstawić narożnik, klient już w wyobraźni ustawia w tym miejscu dużą wygodną sofę, ogląda takie w sklepach, wybiera tapicerkę, a w rzeczywistości okazuje się, że w tym miejscu zmieści się jedynie mała wersalka.

Źródło: pxhere.com

Nierzadko również zdarza się, że w kuchniach bądź aneksach kuchennych zdaniem dewelopera wystarczy zmieścić tylko kilka elementów: lodówkę, kuchenkę i zlewozmywak. Przecież w zupełności wystarczą do przygotowania posiłku. A później domownicy kroją warzywa przy stole w niewygodnej pozycji, bo brakuje im blatu roboczego. Deweloperzy nie biorą pod uwagę rzeczywistych potrzeb późniejszych użytkowników. Z kolei nieświadomi klienci kupują mieszkanie myśląc, że można później powiększyć kuchnię zamieniając ją miejscem z sypialnią na drugim końcu mieszkania, co najczęściej jest technicznie niemożliwe.

W przypadku wątpliwości warto poprosić o poradę profesjonalistę z branży architektury wnętrz, który fachowo doradzi jaki potencjał ma dane mieszkanie.

Źródło: pxhere.com

 

Więcej na temat projektowania kuchni przeczytacie już niedługo w naszych kolejnych wpisach.

Idealne własne M powinno być przede wszystkim jasne, przestronne i funkcjonalne. Funkcjonalność mieszkania przejawia się w kilku aspektach. Ważne jest to, aby mieszkanie dało się w przyszłości przearanżować w zależności od zmieniających się potrzeb. Przykładowo jeśli kupujemy mieszkanie jako para z perspektywą powiększenia się rodziny warto pomyśleć o układzie, w którym w najbliższych latach wydzielimy pokoje dziecięce. Jednakże jeśli kupujemy mieszkanie jako rodzina z dziećmi nastoletnimi warto pomyśleć jak urządzić niektóre pokoje na nowo, gdy dzieci dorosną.

Źródło: pxhere.com

 

Warto również zwrócić uwagę na rozmieszczenie i wielkość okien w mieszkaniu. Z jednej strony duże przeszklenia, okna od samej podłogi do sufitu rozjaśniają przestrzeń, z drugiej strony jednak mogą przeszkadzać w funkcjonalnym urządzeniu wnętrza – np. nie postawimy już w tym miejscu wymarzonej sofy, czy nie przedłużymy blatu kuchennego.

Należy również zweryfikować, jaką powierzchnię zajmują faktycznie części typowo mieszkalne, a ile komunikacyjne – dobrze, by wszelkie korytarze i przedpokoje nie zabierały zbyt wielu metrów kwadratowych na niekorzyść pokoi. Pozwoli to uniknąć wrażenia ciasnoty i niewykorzystanej przestrzeni.

A MOŻE ROZWIĄZANIA NIESTANDARDOWE?

Źródło: pralnia – https://balkanstudies.org/laundry-room-ideas/ garderoba – http://stylizimoblog.com/wp-content/uploads/2014/09/Omkledningsrom_Vinkelveien21.png

Coraz częściej w ramach wychodzenia naprzeciw potrzebom człowieka w oferowanych mieszkaniach pojawia się możliwość wydzielenia dodatkowych pomieszczeń ułatwiających funkcjonowanie.

Nierzadko pojawiają się już osobne łazienki dla gości, co umożliwia zachowanie większej prywatności i komfortu, gdy przyjmujemy kogoś w odwiedzinach. Na popularności zyskuje również rezygnacja z pralki w łazience i przeniesienie jej do osobnego pomieszczenia pełniącego funkcję pralnio-suszarni. Zamiast szaf w przedpokoju czy sypialni dobrym pomysłem jest wydzielenie osobnego pomieszczenia na garderobę.

Decydując się na tak ważną zmianę w życiu jaką jest wprowadzenie się do nowego mieszkania, co niejednokrotnie wiąże się także z długotrwałymi zobowiązaniami warto poważnie przemyśleć kwestie nie tylko lokalizacji ale też funkcjonalności samego mieszkania, tak by przebywanie w dobrze urządzonym mieszkaniu było komfortowe i przyjemne przez wiele lat.

0 comments
Post a comment